Aktuality

Správné použití stojanu uchrání kolo před zloději

12.6.2014

Na různých místech Hradce Králové mají cyklisté k dispozici už zhruba 750 bezpečnostních stojanů na parkování jízdních kol, problémem však je, že je lidé často používají nesprávně. Bicykly potom nejsou zabezpečeny proti krádeži tak, jak to stojany umožňují. Změnit to může právě probíhající informační kampaň města, kdy se v průběhu června cyklistům parkujícím v bezpečnostních stojanech na kolách objeví informační cedulka, jak tyto stojany správně používat.

Aby se kolo stalo plnohodnotným a konkurenceschopným dopravním prostředkem, je vedle spojité a bezpečné cyklistické sítě nutné mít také dobré podmínky pro bezpečné parkování kol. U bezpečnostních stojanů je potíž v tom, že mnoho cyklistů své kolo v bezpečnostních stojanech zajišťuje jen obyčejným lankovým zámkem, a to i přesto, že není problém jeho zabezpečení tak, že zloděj prakticky nemá šanci. Stačí s sebou vozit a používat jednostrannou cylindrickou vložku. Při jejím použití rám kola obejme ocelová zábrana, čímž se výrazně sníží riziko krádeže. “Na kola, která budou v bezpečnostních stojanech uzamčena nesprávně, v těchto dnech umisťujeme papírovou informativní cedulku s návodem na správné použití,” uvedla Anna Maclová, náměstkyně primátora pro oblast školství, sociální věci a zdravotnictví. Na cedulce cyklisté najdou například návod ke správnému  použití stojanů i vhodné typy cylindrických vložek.

Bezpečnostní stojany byly instalovány nejvíce v letech 2003 až 2005 z dotace Ministerstva vnitra ČR, Královéhradeckého kraje a z rozpočtu města HK, kde město investovalo v uvedených letech cca 200 tis. Kč. Celkové náklady na tento typ stojanů byly cca 600 tis. Kč. Od výrobce máme informaci, že tyto stojany si dále pořizují i soukromé firmy a organizace z našeho města.