Aktuality

Cyklostezce Mechu a perníku zbývá poslední výkup v úseku z Hradce do Vysoké

7.3.2014

K prvnímu důležitému mezníku se blíží příprava výstavby cyklostezky Mechu a perníku, která v budoucnu spojí obě sousední krajská města. Dohoda s posledním vlastníkem pozemku by mohla spustit proces územního rozhodnutí, stavebního povolení a následně přípravy stavby. Podle prvních odhadů by se mohla první etapa začít stavět zhruba v roce 2015. Hradecká radnice intenzivně pracuje s okolními obcemi a se svazkem obcí Hradubická labská, který si vzal celý projekt vybudování spojnice krajských měst za své, na tom, aby veřejnost mohla cyklostezku využívat co nejdříve.

„Vznikající trasa by měla, stejně jako ta z Hradce Králové do Kuksu, procházet hlavně po levém břehu Labe kolem obcí Vysoká nad Labem, Bukovina nad Labem, Dříteč. Plynule přejde na pravou stranu řeky a povede přes obce Němčice a Ráby odkud již existuje stezka směrem na obec Brozany,“ nastínil už na podzim trasu Labské stezky Jindřich Vedlich, náměstek primátora a člen výkonného výboru svazku obcí.

Cyklostezka má mít stejný charakter jako je v úseku Kuks – Hradec Králové, bude procházet přírodně zajímavými lokalitami podél řeky Labe s napojením na přilehlé obce. Úsek bude součástí cyklostezky, která je zároveň i cyklistickou stezkou mezinárodní. Užívání cyklostezky bude víceúčelové jako cyklistická stezka, pěší stezka, stezka pro in-line bruslaře a v zimě při přízni počasí také pro běžkaře.

„Je na místě poděkovat všem majitelům pozemků, bez jejich vstřícnosti by se projekt neposouval vpřed. Zbývá vykoupit už jen jeden pozemek. S vlastníkem však intenzivně jednáme a je reálný předpoklad, že by i on mohl vyjít tomuto projektu vstříc,“ doufá Jindřich Vedlich a dodává, že celková cena za výkupy v úseku z Hradce do Vysoké by měla dosáhnout částky 1,8 mil. Kč. Délka tohoto úseku je 4,5 km. Do příprav projektu promluvil zásadně i nový občanský zákoník, a to zejména ve vztahu ke smlouvám s vlastníky.

V brzké době bude cyklostezka mít i svůj vlastní profil na sociálních sítích.