Aktuality

Parkovací věž pro kola zaujala a už ji chtějí i jinde

19.2.2014 | První rok fungování má za sebou unikátní parkovací věž pro jízdní kola na Riegrově náměstí. Počítadlo plně automatizovaného krytého parkovacího domu za rok činnosti zaregistrovalo více než 11,5 tisíce cyklistů. Dodnes jediný projekt, který v Česku vznikl ve spolupráci města a soukromého investora, nasadil brouka do hlav vedení radnic v mnoha městech republiky. Hradec proto už připravuje podmínky pro budoucí výstavbu dalších parkovacích domů pro jízdní kola ve vhodných lokalitách města.

Pilotní projekt, který jedinečným způsobem řeší parkování jízdních kol, vyrostl vloni v Hradci Králové poblíž hlavního nádraží. Cyklisté se už nemusejí obávat krádeží kol, případně jejich částí a dalšího vybavení, odpadla jim i starost s hledáním volného místa k zaparkování svého jednostopého dopravního prostředku. Navíc mají kolo chráněno před nepřízní počasí.

„Riegrovo náměstí je frekventovaným cílem a přestupním uzlem pro mnoho lidí cestujících za prací a do škol nebo pro ty, kteří využijí pro svou návaznou dopravu vlaky či autobusové linky z nedalekého terminálu hromadné dopravy. Tento krok plně zapadá do koncepce rozvoje cyklodopravy v našem městě,“ vysvětluje Karel Šimonek, městský cyklokoordinátor. Stavba tohoto prvního ukázkového a automatizovaného parkovacího systému pro kola byla plně v režii dodavatele.

Město už v minulém roce vytipovalo několik lokalit, kde by mohl v budoucnu vyrůst další parkovací dům pro kola. Zejména jde o místa, kde je vlastníkem dotčeného pozemku samo město. Tyto pozemky si město může včas připravit, „očistit“ je od historických a nepotřebných sítí a zbavit je dalších limitů. V budoucnu po výběrovém řízení a po vydání potřebných povolení už nic stavbařům nebude bránit v zahájení stavby a nedojde ke zbytečným zdržením. S projektovou přípravou pro uvolnění staveniště a s finančním krytím této přípravy vyslovili souhlas na sklonku loňského roku radní města. Jakmile budou k dispozici peníze, může město přikročit k dalším krokům, které přetaví plány v realitu. Takto připravené plochy budou pak figurovat i ve vypsaném výběrovém řízení na dodavatele.

O stavbu stejného automatického parkovacího domu pro jízdní kola projevily zájem České Budějovice, které se inspirovaly právě Hradcem Králové. „Hradec se dostal do povědomí mnoha lidem z různých koutů republiky. Volají nám a ptají se na praktická řešení, na statistiky a na doporučení,“ prozrazuje dodavatel a investor projektu Rudolf Bernart ze společnosti Systematica. „Zdejší parkovací věž pro kola je ukázková a několik desítek lidí z vedení radnic velkých i menších měst se tady bylo podívat. Za rok fungování zde své jízdní kolo zaparkovalo více než 11 a půl tisíce cyklistů,“ říká Rudolf Bernart.