Aktuality

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2014 V HRADCI KRÁLOVÉ

10.9.2014

Opět po roce i do Hradce Králové zavítá mezi 16. a 22. září celoevropská kampaň na podporu udržitelných forem městské dopravy EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2014, která si letos vytýčila téma: „NAŠE ULICE, NAŠE VOLBA“. Téma kampaně se soustřeďuje na čím dál důležitější otázku, a to jak učinit naše města příjemným a přístupným prostorem pro život. Letošní týden mobility nám tak pomůže ukázat, jaký vliv má doprava a mobilita na kvalitu našeho života ve městě. A právě pěší, cyklistická nebo hromadná doprava, tedy tzv. udržitelné formy dopravy, nabízejí moderní alternativu k přepravě po městě, naše město nezahlcují a přispívají k lepšímu životu v něm.

V rámci kampaně je v Hradci připravena celá řada akcí, které odstartuje ve středu 17.září otevření dětského dopravního hřiště v Třebši, ve čtvrtek 18.září naváže od 10:00 hodin nábřeží hradeckých vysokých škol, v pátek 19. září je pak možné zdarma v kině Bio Central od 17:00 hodin shlédnout zajímavý snímek „Lidský rozměr“ zabývající se otázkou, zda se v neustálém rozvoji moderních měst neztrácí vlastní člověk. V sobotu 20.září je možné na Baťkově náměstí od 14:00 hodin Zažít město jinak, kde čeká kultura na ulici, workshopy, něco k cyklistům a v pondělí 22. září jde celou Evropou  výzva Den bez aut, která vybízí využít v tento den jiný prostředek než auto. Využijme toho také.  

V pondělí  22. září si dále od 10:00 hodin nenechte ujít prezentaci hradecké MHD „U Grandu“, kterou od 13:00 hodin doprovodí koncert. Tato akce MHD „U Grandu“ nabídne lidem formou statické ukázky prezentaci úplně nové městského nízkopodlažního bateriového elektrobusu Škoda Perun (Pure Electric RUNner), který se objeví v hradeckém provozu MHD v průběhu měsíce října. Zájemci se budou moci podívat do útrob i do dalšího nízkopodlažního elektrobusu a to SOR EBN 9,5, dodaného firmou SOR Libchavy spol. s r.o., který se v hradeckých ulicích objevil poprvé téměř přesně před rokem (22.9. 2013).

Výrobce Perunu - Škoda Electric navázala na vývoj trolejbusů, autobusu na vodíkový pohon a sériového hybridu a vyrobila bateriový elektrobus Škoda Perun. Výhodou nového elektrobusu jsou kromě ekologického provozu například i ekonomičtější provozní náklady, než u klasických autobusů se spalovacím motorem. Jedná se o dvanáctimetrové nízkopodlažní vozidlo s výkonem 160kW a dojezdem kolem 150 kilometrů. Konkrétní technická stránka vozidla týkající se dojezdu a obsaditelnosti je ovšem velmi závislá na instalované baterii. Parametry vozidla tak nejsou svazující a lze je přizpůsobit přání zákazníka. Do vozidla se vejde přes 80 cestujících a jeho maximální rychlost je 70 km/hod.

Dopravní podnik vidí v „elektrifikaci“ velký potenciál do budoucnosti, a proto by tyto elektrobusy mohly případně postupně nahrazovat dožívající autobusy na naftový pohon. Zájemci na místě mohou získat nejen informace o vlastních elektrobusech, ale i informace o MHD a dalších službách, které společnost veřejnosti poskytuje.