Městské lesy

Královéhradecké zelené plíce představují v okolí města možnost odpočinku a rekreace v dosahu městské dopravy s využitím veškeré pohostinnosti lesa.

Jsou protkány turistickými trasami, cyklotrasami, hipo- a in-line stezkami i naučnými stezkami a pro nejmenší je připravena i pohádková stezka. Ojedinělými jsou také Planetární a Galaktická stezka, které Vás seznámí i se světem vysoko nad našimi hlavami.

Vstupy do lesů jsou opatřeny informačními tabulemi s možností získání aktualizované turistické mapy městských lesů. Mapu v interaktivní podobě můžete využít na  webu města nebo si ji tištěnou vyzvednout v Turistických informačních centrech města.

Na návštěvníky dohlíží patron sv. Hubert, který se nachází v blízkosti lesní cesty Hradečnice, a sv. Eustach u Mazurovy chalupy. U objektu se nachází drobné občerstvení, ohniště, lavice a stoly k odpočinku. Prostor okolo chalupy  zdobí dřevořezby lesních zvířat vyrobených místními řezbáři.

Unikátní pohádková trasa plná bytostí nádherných jmen startuje od rekreačního objektu Mazurova chalupa. Potkáte tu například draka Větvičku, kouzelníka Šišule, borůvkovou vílu a další.. Trasa dlouhá přibližně 2,5 km se vine lesy a končí u rybníka Výskyt. Návštěvníci se v krásné přírodě postupně seznámí s pohádkami hradecké výtvarnice a spisovatelky Marty Pohnerové, budou plnit zajímavé úkoly a dozví se i řadu lesních ponaučení a zajímavostí. Jednotlivé pohádky na panelech doprovází postavičky vyřezané místním lidovým řezbářem. Mimohradeckým návštěvníkům doporučujeme využít osobní či městskou dopravu k lesnímu hřbitovu v Malšovicích, kde je k dispozici velké parkoviště. Odsud se můžete vydat pěšky i na kole. Vzdálenost od lesního hřbitova k Mazurově chalupě je přibližně 7 km a k rybníku Výskyt 4 km. Zvolíte-li trasu z Hoděšovic, pak se osobní dopravou lze dostat k hájovně na kraji lesa. Pro chodce či cyklisty je Mazurova chalupa z tohoto místa vzdálená okolo 200 metrů.