HRADEC KRÁLOVÉ CYKLOROADSHOW 2014

Hradec Králové je skutečným rájem cyklistů. Abychom vás o tom přesvědčili, tak v jarních měsících roku 2014 za vámi vyjel náš cyklovůz, který jste mohli potkat nejen na různých místech východních Čech, ale i v Polsku.

Představili jsme cyklistické možnosti v Hradci Králové a okolí. Na každého, kdo se u cyklovozu zastavil, čekala cyklistická mapa Hradce Králové, Jarní turistický speciál nebo nová mapa hradeckých lesů.

Kde jste nás potkali?

14. - 15. 3. Infotour a cykloturistika KC ALDIS Hradec Králové
28. - 30. 3. FOR BIKES Praha - Letňany
1. 4. Jarní vítání turistů Šimkovy sady Hradec Králové
4. 4. Jarní otvírání cyklostezky Hradec Králové-Kuks
12. 4. Běh safari ZOO Dvůr Králové nad Labem
30. 4. Pardubická devítka Pardubice
16. 5. Cyklo Glacensis 2014 Nowa Ruda (Polsko)

 

 

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2014 V HRADCI KRÁLOVÉ

Opět po roce i do Hradce Králové zavítá mezi 16. a 22. září celoevropská kampaň na podporu udržitelných forem městské dopravy EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY 2014, která si letos vytýčila téma: „NAŠE ULICE, NAŠE VOLBA“. Téma kampaně se soustřeďuje na čím dál důležitější otázku, a to jak učinit naše města příjemným a přístupným prostorem pro život. Letošní týden mobility nám tak pomůže ukázat, jaký vliv má doprava a mobilita na kvalitu našeho života ve městě. A právě pěší, cyklistická nebo hromadná doprava, tedy tzv. udržitelné formy dopravy, nabízejí moderní alternativu k přepravě po městě, naše město nezahlcují a přispívají k lepšímu životu v něm.

V rámci kampaně je v Hradci připravena celá řada akcí, které odstartuje ve středu 17.září otevření dětského dopravního hřiště v Třebši, ve čtvrtek 18.září naváže od 10:00 hodin nábřeží hradeckých vysokých škol, v pátek 19. září je pak možné zdarma v kině Bio Central od 17:00 hodin shlédnout zajímavý snímek „Lidský rozměr“ zabývající se otázkou, zda se v neustálém rozvoji moderních měst neztrácí vlastní člověk. V sobotu 20.září je možné na Baťkově náměstí od 14:00 hodin Zažít město jinak, kde čeká kultura na ulici, workshopy, něco k cyklistům a v pondělí 22. září jde celou Evropou  výzva Den bez aut, která vybízí využít v tento den jiný prostředek než auto. Využijme toho také.  

V pondělí  22. září si dále od 10:00 hodin nenechte ujít prezentaci hradecké MHD „U Grandu“, kterou od 13:00 hodin doprovodí koncert. Tato akce MHD „U Grandu“ nabídne lidem formou statické ukázky prezentaci úplně nové městského nízkopodlažního bateriového elektrobusu Škoda Perun (Pure Electric RUNner), který se objeví v hradeckém provozu MHD v průběhu měsíce října. Zájemci se budou moci podívat do útrob i do dalšího nízkopodlažního elektrobusu a to SOR EBN 9,5, dodaného firmou SOR Libchavy spol. s r.o., který se v hradeckých ulicích objevil poprvé téměř přesně před rokem (22.9. 2013).

Výrobce Perunu - Škoda Electric navázala na vývoj trolejbusů, autobusu na vodíkový pohon a sériového hybridu a vyrobila bateriový elektrobus Škoda Perun. Výhodou nového elektrobusu jsou kromě ekologického provozu například i ekonomičtější provozní náklady, než u klasických autobusů se spalovacím motorem. Jedná se o dvanáctimetrové nízkopodlažní vozidlo s výkonem 160kW a dojezdem kolem 150 kilometrů. Konkrétní technická stránka vozidla týkající se dojezdu a obsaditelnosti je ovšem velmi závislá na instalované baterii. Parametry vozidla tak nejsou svazující a lze je přizpůsobit přání zákazníka. Do vozidla se vejde přes 80 cestujících a jeho maximální rychlost je 70 km/hod.

Dopravní podnik vidí v „elektrifikaci“ velký potenciál do budoucnosti, a proto by tyto elektrobusy mohly případně postupně nahrazovat dožívající autobusy na naftový pohon. Zájemci na místě mohou získat nejen informace o vlastních elektrobusech, ale i informace o MHD a dalších službách, které společnost veřejnosti poskytuje.

 

 

 

DO PRÁCE NA KOLE 2014

Hradec Králové se do kampaně Do práce na kole připojí vůbec poprvé. Motivací účasti je jinou a v podmínkách Hradce zatím ne příliš známou formou přitáhnout k jízdě na kole více lidí než doposud. Stejně tak je zajímavé tuto kampaň přiblížit firmám a zaměstnavatelům, aby případně ještě vylepšily podmínky pro své zaměstnance, kteří se do práce dopravují na kole. Kampaň zajištuje přímo město s podporou hlavního organizátora akce, sdružení Auto*Mat. Z jednotlivých akcí upozorňujeme na jarní cyklojízdu se zahájením turistické sezóny (1.4.), „překvapení“ na triko, spuštění cyklowebu města, diskuze nad směřováním dopravy v našem městě, aj.

... více na dopracenakole

 

(PDF)