Parkovací věž pro kola BIKE TOWER

Od února 2013 je v Hradci Králové na Riegrově náměstí v provozu unikátní parkovací věž, která pojme až 116 jízdních kol. Za téměř dva a půl roku zaregistrovalo počítadlo této "kolárny" více než 35 tisíc cyklistů. Aktuální statustiky jsou zde: 

 

Jde o dosud jediný a průkopnický projekt, který v Česku vznikl ve spolupráci města Hradec Králové a soukromého investora. Cyklisté se už nemusejí obávat krádeží kol, případně jejich částí a dalšího vybavení, odpadla jim i starost s hledáním volného místa k zaparkování svého jednostopého dopravního prostředku. Navíc mají kolo chráněno před nepřízní počasí.

A jaké jsou další novinky a zkušenosti s provozem této "kolárny"?

  • automatická kolárna se využívá stále více - přes drobnou nepřízeň počasí ve srovnání s jarem 2014 se pohybuje nárůst uživatelů kolem +15% ke stejnému datu roku 2014
  • automatická kolárna podporuje bezpečnost cyklistů - stále více se objevují na uschovaných kolech odložené cyklistické přilby, což jednoznačně ukazuje, že když mohu ponechat přilbu uschovanou s kolem, tak ji použiji nejen při sportu, ale i při jízdě po městě.
  • automatická kolárna se stává opěrným bodem - zaznamenáváme více cyklistů, kteří mají cíl své cesty ve stále širším okolí. Heslo "lepší mít kolo v bezpečí a dojít ještě kousek pěšky nebo MHD, než se o kolo strachovat" vyznává stále více cyklistů
  • automatická kolárna doplněna o veřejnou pumpu - u kolárny byla nainstalována veřejná pumpa pro cyklisty - vedle cyklomapy ve vchodu kolárny je to další díl podpory cyklodopravy v Hradci Králové

 

Hradec připravuje podmínky pro budoucí výstavbu dalších parkovacích domů pro jízdní kola ve vhodných lokalitách různých částí města.

Hlavní výhody tohoto způsobu parkování jsou v podstatě tři.

První výhodou je, že je vaše kolo ochráněné před odcizením a je dokonce i pojištěno, což běžné stojany a kolárny nenabízejí.

Druhou výhodou je to, že můžete použít kvalitní a tím pádem i dražší kolo, na kterém se vám lépe jede, nebo i například elektrokolo, které už bezpečné parkování vzhledem k pořizovací ceně přímo vyžaduje.

A třetí výhodou je to, že na kole můžete nechat veškeré příslušenství včetně přilby, bagáže a dalšího vybavení.

Samotné použití automatické kolárny je velice jednoduché. Při příjezdu a parkování kola dovnitř stačí pouze vjet předním i zadním kolem do žlábku ve vstupním modulu. Pak se stiskne jediné zelené tlačítko na platebním terminálu  a zakladač si pro kolo přijede a zaveze ho za dveře dovnitř parkovacího zařízení. Místo kola vydá žeton s čipem, kde jsou zapsány informace  kam a kdy bylo kolo zaparkováno. Vyzvednutí se pak skládá z vložení čipu do snímače a zaplacením částky parkovného, která činí 5 Kč za jeden den.