Dálkové cyklotrasy

Územím Hradecka prochází dvě dálkové cyklotrasy.

Labská cyklotrasa č. 2 – celková délka 350 km

Plně proznačeny jsou všechny úseky od roku 2013, kdy bylo provedeno také přečíslování od Vrchlabí až do Dolního Žlebu na cyklotrasu č. 2. Na některých starších mapách lze ještě najít mezi Vrchlabím a Mělníkem č. 24. Vltavská cyklotrasa z Mělníka do Prahy měla do července 2013 číslo 2, dnes má č. 7.

Labská cyklotrasa začíná ve Vrchlabí a směřuje více či méně podél Labe až do Německa. Prochází tedy Královéhradeckým, Pardubickým, Středočeským a Ústeckým krajem.

Nejnovější částí je trasa KUKS – HRADEC KRÁLOVÉ, kde můžete absolvovat příjemných 26 kilometrů téměř stále podél Labe. Kromě dvou úseků vás čeká cesta po nové asfaltové stezce určené výhradně pro cyklisty a in-line bruslaře.

Cyklotrasa č. 14

Průběh cyklotrasy č. 14 v ČR:

Hrádek n. N – Chrastava – Liberec – Sychrov – Turnov – Pleskotský mlýn – Jičín – Hradec Králové – Kostelec nad Orlicí – Ústí nad Orlicí – Česká Třebová – Lanškroun – Zábřeh na Moravě – Leswnice (napojení na Moravkou trasu č.4

 

 

Labská stezka - 1270 km komfortního cyklistického putování mezi pramenem Labe a  Severním mořem

Nechte se svést k neobyčejnému cykloturistickému putování podél řeky Labe. Labská stezka patří k nejpůvabnějším a nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám v Evropě. Od Severního moře přes Labské pískovce až do Polabí vás čeká 1.270 km rozmanité a nedotčené přírody labských lužních lesů. Vydejte se s námi podél jedné z nejkrásnějších evropských řek a objevte bránu do Čech i největší český soutok! Labská stezka vás nebude nudit, středověká města i táhlé roviny se vystřídají se skalnatými pískovcovými a čedičovými srázy. Poznáte historii, architekturu i přírodu v jedinečném spojení. Navštivte historická sídla, vojenské pevnosti i romantické zámky, vyzkoušejte tradiční řemesla, svezte se vlakem, lodí či přívozem.

370 km Labské stezky je v Česku značeno jako národní cyklotrasa CT 2 z Vrchlabí do Dolního Žlebu a částečně je proznačena i česko-německým logem.

Značení této dálkové cyklotrasy jako evropské trasy EuroVelo 7 – Sluneční trasa (z Prahy na hranice ČR u Hřenska) a EuroVelo 4 (v úseku lázně Toušeň – Kolín) se připravuje. V Německu je Labská stezka značena německou verzí loga Labská stezka (Elberadweg). Povrch Labské stezky je většinou snadno sjízdný a asfaltový, v posledních letech byly vybudovány desítky kilometrů v bezpečném režimu cyklostezky, kam mají přístup pouze nemotorová vozidla.

www.labska-stezka.cz

 

Průvodce po Labské stezce

Hlavní atrakce, služby pro cyklisty, přívozy či turistická informační centra podél Labe nabízí mezinárodní průvodce pro cyklisty,který provede návštěvníky podél celé 1270 km dlouhé trasy od pramene Labe až po Severní moře. Více informací naleznete na www.labskastezka.cz.