„Pokud bezpečně nezaparkuji své kolo, na kole prostě nevyjedu“. Tato myšlenka jde hlavou snad každého, kdo hodlá použít své jízdní kolo jako každodenního dopravního prostředku nebo při stále oblíbenější cykloturistice. I proto je této neprávem opomíjené otázce nutné věnovat odpovídající pozornost. Hradec Králové se dosud otázce kvality a kvantity parkovacích možností pro jízdní kola systémově nevěnoval a první takovýto impuls dala až schválená Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v HK, rozšíření bezpečnostních stojanů a také výstavba unikátního automatického parkovacího systému pro jízdní kola na Riegrově náměstí.
Víte že,
… 72% všech ukradených kol bylo parkováno na veřejných místech?
… 6 kol se dá zaparkovat na místo pro 1 auto?
… 23% obětí krádeží kol si už žádné další kolo nekoupí?
Základní požadavky na dobrý stojan nebo zařízení:
Na různých místech Hradce Králové mají k dispozici už zhruba 750 bezpečnostních stojanů na parkování jízdních kol. K jejich efektivnímu využití je však nutná jednostranná cylindrická zámková vložka, která se vkládá do výřezu ve stojanu a vaše kolo bude zcela v bezpečí, protože na rozdíl od klasických cyklozámků a řetězů nebudou nenechavci úspěšní. Problémem však je, že je lidé často používají nesprávně. Bicykly potom nejsou zabezpečeny proti krádeži tak, jak to stojany umožňují. Změnit to může právě probíhající informační kampaň města.
Aby se kolo stalo plnohodnotným a konkurenceschopným dopravním prostředkem, je vedle spojité a bezpečné cyklistické sítě nutné mít také dobré podmínky pro bezpečné parkování kol. U bezpečnostních stojanů je potíž v tom, že mnoho cyklistů své kolo v bezpečnostních stojanech zajišťuje jen obyčejným lankovým zámkem, a to i přesto, že není problém jeho zabezpečení tak, že zloděj prakticky nemá šanci. Stačí s sebou vozit a používat jednostrannou cylindrickou vložku. Při jejím použití rám kola obejme ocelová zábrana, čímž se výrazně sníží riziko krádeže. “Na kola, která budou v bezpečnostních stojanech uzamčena nesprávně, v těchto dnech umisťujeme papírovou informativní cedulku s návodem na správné použití,” uvedla Anna Maclová, náměstkyně primátora pro oblast školství, sociální věci a zdravotnictví. Na cedulce cyklisté najdou například návod ke správnému použití stojanů i vhodné typy cylindrických vložek.
Kde najdete bezpečnostní stojany:
Bezpečnostní stojany byly instalovány nejvíce v letech 2003 až 2005 z dotace Ministerstva vnitra ČR, Královéhradeckého kraje a z rozpočtu města HK, kde město investovalo v uvedených letech cca 200 tis. Kč. Celkové náklady na tento typ stojanů byly cca 600 tis. Kč. Od výrobce máme informaci, že tyto stojany si dále pořizují i soukromé firmy a organizace z našeho města.
Úplnou novinkou pro cyklisty je tzv. cyklověž - kryté samoobslužné parkoviště pro kola, kde za symbolickou cenu bezpečně zaparkujete své kolo i s vybavením.
Parkovací věž až pro 116 jízdních kol se nachází na Riegrově náměstí v Hradci Králové. Počítadlo plně automatizovaného krytého parkovacího domu za první rok svého fungování zaregistrovalo více než 11,5 tisíce cyklistů.
Samotné použití automatické kolárny je velice jednoduché. Při příjezdu a parkování kola dovnitř stačí pouze vjet předním i zadním kolem do žlábku ve vstupním modulu. Pak se stiskne jediné zelené tlačítko na platebním terminálu a zakladač si pro kolo přijede a zaveze ho za dveře dovnitř parkovacího zařízení. Místo kola vydá žeton s čipem, kde jsou zapsány informace kam a kdy bylo kolo zaparkováno. Vyzvednutí se pak skládá z vložení čipu do snímače a zaplacením částky parkovného, která činí 5 Kč za jeden den.